Sosyal Medya

SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR? | Vize Ofis
1075
post-template-default,single,single-post,postid-1075,single-format-standard,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-1
 

SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR?

Schengen vizesi nasıl alınır, vize ofis ankara, vizeofis danışmanlık

SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR?

Avrupa ülkelerinde tek bir vize alarak rahatça turist olarak gezebilirsiniz. 26 ülkede geçerli Schengen Vizesi için belirli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Gerekli evrakları topladıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi, Avrupa Bölgesi’nde 26 ülkeyi kapsayan bir vize türüdür. Schengen vizesini alabilen kişiler bu ülkelerin tamamında gezebilir ve ülkeler arası geçiş yapabilir.

Schengen Vizesi Almak İçin Gerekli Şartlar

Pasaport sürenizin en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ziyaret edilecek ülkenin başvuru formları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. 2 adet biyometrik çekilmiş fotoğraf, bir tanesi formun üzerinde yapıştırılmalı diğeri vize başvurusu kabul olduğu takdirde vizeye basılacaktır. Seyahat amacınızı anlatan imzalı bir dilekçe yazılması gerekmektedir. Uçak ve bilet rezervasyonlarınızın kopyalarını dosyanıza eklemelisiniz. Sağlık ya da herhangi bir duruma karşı yaptırılması gereken zorunlu seyahat sağlık sigortanızı yaptırmalısınız. Son 3 aylık maaş bordrosunu, son 3 aylık barkodlu SSK hizmet dökümünü ve son 3 aylık banka hesaplarınızı kaşeli ve onaylı şekilde gerekli yerlerden almalısınız. Çalıştığınız kurumdan sizin adınıza yazılan izin dilekçesi kaşeli ve imzalı bir şekilde firmanın antetli kağıdında yer almalıdır. Eğer varsa arsa-ev tapusu ya da araç ruhsatlarını dosyanıza ekleyebilirsiniz. Tapu ve ruhsat zorunlu değildir sadece mal varlığınızı gösterir nitelikte belgelerdir.

Bu belgeleri tamamladıktan sonra konsolosluktan ya da vize başvuru merkezlerinden işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Avrupa ülkelerinde en fazla 90 gün kalabilirsiniz. Yukarıdaki evraklarda bir sorun çıkmaması durumunda başvurunuz onaylanacaktır.

Fakat bu belgelerin hepsi tam olmasına rağmen yine de vize başvurunuz onaylanmadıysa bunun bazı sebepleri olabilir. Örneğin, banka hesabınızda yeterli miktarda para yoktur. Türkiye’de sizi bağlayan eş, çocuk veya iş gibi durumlarınız bulunmuyorsa vize başvurunuz onaylanmayabilir. Bekar kadınlar için bu durum daha esnek işlemektedir. Erkeklerde ise eğer okul döneminde değil ise önce askerlik, evlilik ve iş gibi etkenleri değerlendiriyorlar. Herhangi bir sabıka kaydınızın olması da vize almanızı engelleyebilir. Ayrıca Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden bazılarına gerçekleştirilen seyahatler dolayısıyla bazı ülkeler bu kişileri kendi ülkelerine kabul etmek istemeyebilirler.

Avrupa Schengen Ülkeleri

Schengen bölgesinde bulunan 26 ülkeye tek bir vize ile giriş ve geçiş yapabiliyorsunuz. Schengen vizesi ile gidebileceğin ülkeler aşağıdaki gibidir.

Almanya
Avusturya
Belçika
Çekya (Çek Cumhuriyeti)
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Hollanda
İspanya
İsveç
İsviçre
İzlanda
İtalya
Letonya
Litvanya
Lüksemburg
Lihtenştayn
Macaristan
Malta
Norveç
Polonya
Portekiz
Slovakya
Slovenya
Yunanistan

No Comments

Post A Comment