Sosyal Medya

RUSYA VİZESİ NASIL ALINIR? | Vize Ofis
1277
post-template-default,single,single-post,postid-1277,single-format-standard,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-1
 

RUSYA VİZESİ NASIL ALINIR?

RUSYA VİZESİ NASIL ALINIR?

Son yıllarda Türkiye ile Rusya arasında yaşanan diplomatik gerginliklerden dolayı, daha önce vize uygulaması olmayan bu ülkeye artık vize alarak gitmek gerekmekte. Bu nedenle Rusya’ya gerek turistik, gerekse ticari amaçlarla gidecek olanların Rusya vizesi almaları için izleyecekleri yol iki şekildedir. Bunlardan biri konsolosluk aracılığı ile, diğeri ise aracı kurumlar vasıtası ile olmaktadır.

Öncelikle, Konsolosluk aracılığı ile Rusya vizesi nasıl alınır sorusuna yanıt verelim. Aslında Rusya vizesi kolay alınan vizelerden biridir. Genellikle mülakat yapmak zorunda kalmadan Rusya vizesi alınabilir ama bazı konsolosluklar bir sürpriz yapıp mülakata girmenizi isteyebilir. Örneğin, Antalya’daki Rus Konsolosluğu vize başvurusunda birebir görüşme talep edebilirken, İstanbul’daki Rus konsolosluğu mülakat uygulaması yapmaz. Rusya vizesi başvurusu için gerekli olan evraklar Rusça hazırlanmıştır. Bu evraklar, ilgili konsoloslukların web sitelerinden temin edilebilir. Bu formların eksik ya da yanlış bilgilerle doldurulması ve bunun anlaşılması durumu, direkt olarak vize almayı engeller. Bu nedenle belgelerin bilinçli doldurulması gerekir. Belgeler hazırlandıktan sonra en az 6 ay süresi olan bir pasaport ve 2 adet resim gerekecektir.

Rusya Vizesi Almadan Otel Rezervasyonunuzu Yaptırın

Rusya yasalarına göre ülkeye gelen yabancı konuklar, bir otelde konaklamak zorundadır. Otelde kalacak kişiler otel tarafından hazırlanan ve akredite bir turizm firması tarafından onaylanmış voucher belgesi almalıdır; bu belge resmi evrak niteliğine sahiptir. Bunun dışında, Rusya’da yaşayan bir yakını olanlar için davetiye yeterlidir. Davetiye, ilgili kişi tarafından posta veya online davetiye şeklinde hazırlanmış olabilir. Gelen davetiye ile konsolosluğa gidip vize başvurusu yapılır. Rusya vizesi için Türk vatandaşlarından seyahat sigortası talep edilmez. Bu konu, başvuru yapan kişinin tercihine kalmıştır.

Aracı Kurumlarla Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Aracı kurumlar kanalı ile Rusya vizesi nasıl alınır sorusuna şu şekilde yanıt vermek mümkündür:

Anlaştığınız aracı firmaya en az 6 ay geçerli pasaportunuzu ve 2 adet resim teslim ederek kalacağınız tarihi belirtmeniz yeterli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, anlaşma yaptığınız aracı firmanın güvenilir olmasıdır. Bazı firmaların sahte vize veya sahte voucher evrak kullandığı ve bunun sonucu olarak vize başvurusu yapan kişinin Rusya tarafında tutuklanma durumlarının yaşandığı daha önce gözlemlenmiştir.

Rusya federasyonunda daimi veya geçici oturma izni olanlar ile diplomatik pasaportu olan Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmez. Yeşil pasaport sahiplerine vize zorunlu olmamakla birlikte güncel durumlardaki anlık değişiklikler sonrasında vize istenebilir. 30 günlük turist vizesi talepleri için seçmiş olduğunuz pakete 70 dolar ekleneceğinin bilinmesi gerekir. Ticari vize ise 1 girişli olup 3 aylık süreyi kapsamaktadır.

No Comments

Post A Comment