Sosyal Medya

RUSYA VİZE İŞLEMLERİ | Vize Ofis
15726
post-template-default,single,single-post,postid-15726,single-format-standard,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-1
 

RUSYA VİZE İŞLEMLERİ

pexels cottonbro 4966168 scaled e1616238740726

RUSYA VİZE İŞLEMLERİ

Rusya Vize Başvurusu

Rusya ve Türkiye arasındaki vize serbestliği antlaşması Rusya Federasyonunca 1 Ocak 2016 tarihinde sona erdirilmiştir.

25 Temmuz 2019 tarihinde açıklanan yeni bir kararla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında Hizmet(Gri Pasaport) ve Hususi(Yeşil) sahibi olan kişiler Rusya’ya vizesiz olarak seyahat edebilmektedirler. 1 Eylül 2019’dan itibaren yürürlükte olan bu uygulamayla bu pasaportlardan herhangi birine sahip vatandaşlar 30 gün boyunca Rusya’ya vizesiz olarak giriş yapabilmektedir. Umuma Mahsus(Bordo Pasaport) sahiplerinin vize alma zorunluluğu ise hala devam etmektedir.

Rusya Vizesi kişinin pasaportuna işlenmektedir. Rusya vize başvurusu Rusya Konsolosluğu’na müracaat edilerek yapılmaktadır. Başvuru sahipleri bireysel başvuruda bulunabileceği gibi, danışmanlık hizmeti alarak da başvuru yapabilir. Rusya Konsolosluğu vize prosedürlerinde zaman zaman güncellemeler yapmaktadır. Başvuru yaparken en güncel vize prosedürüne uygun olarak başvuruda bulunmak gerekmektedir. Güncel prosedür dışında yapılan başvurular geçersiz sayılmaktadır.

Vize başvurusu için öncelikli olarak kişi adına konsolosluktan randevu alınması, randevu günü ve saatinde evrakların teslim edilmesi gerekmektedir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de, elektronik başvuru formunun eksiksiz ve doğru doldurulmasıdır. Vize başvuru formu doldurulduktan sonra çıktısı alınmalı, ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir.

Ayrıca Rusya konsolosluğu tarafından en çok önem verilen bir diğer hususta davetiyedir. Davetiyenin içeriği vize başvuru türüne göre değişiklik göstermektedir. Tüm bu unsurlara dikkat edilmediği takdirde, vize reddi yaşanmaktadır.

Rusya vizelerinin türleri Rusya’ya gerçekleştireceğiniz seyahatin amacına göre değişiklik göstermektedir.

Rusya’da verilen başlıca vize türleri ise;

 • Rusya Turist Vizesi
 • Rusya Ticari Vizesi
 • Rusya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Rusya Çalışma Vizesi
 • Rusya Eğitim Vizesi
 • Rusya Transit Vizesi’dir.

Turistik Rusya Vizesi

Rusya’ya turistik amaçlı gidecek olan kişilerin Rusya Turistik Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Rusya Ticari Vizesi

Rusya’ya ticari amaçla ziyaret edecek kişilerin Rusya Ticari Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Rusya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Rusya’ya aile ve arkadaşlarını ziyaret etmek için Rusya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya’ya çalışma amaçlı gitmek isteyen kişilerin Rusya Ticari Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Rusya Eğitim Vizesi

Rusya’da eğitim görmek isteyen kişilerin Rusya Eğitim Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Vizeler için geçerlilik süresi 15 gün ile 90 gün arasında değişmektedir.

Rusya Transit Vizesi

Rusya Transit vizesi  tek girişli olarak  

 • uçak ile seyahat eden yolcular için 3 gün
 • karayolu veya tren ile seyahat eden yolcular için 10 gündür geçerlilik süresine sahiptir.

Rusya transit vizesine sadece Rusya’daki havalimanından yapmış olacağınız kalış süresi 24 saati geçmeyen uçuşlar için zorunluluk yoktur. Ancak Rusya’daki havalimanında yapacağınız kalış süreniz 24 saati geçecek olan seyahatlerinizden önce Rusya transit vizesini almanız gerekmektedir.

Bu Vizenin geçerlilik süresi 15 gün ila 90 gün arasındadır.

Mart 2014’te Kırım Rusya’ya dahil olmuştur. Bu tarihten itibaren Kırım, Kırım Cumhuriyeti adı altında resmen Rusya tarafından yönetilmektedir. Bu yüzden Kırım Cumhuriyeti’nde Rusya’nın uygulamış olduğu vize politikası geçerli olmaktadır. Kısacası Kırım’a gitmek isteyen kişilerin de seyahatlerinden önce Rusya vizesi alması zorunludur.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize başvurusunda bulunmadan önce istenen  evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Belgelerde yanlış beyanda bulunulması durumunda başvuru direkt olarak reddedilmektedir.

-Vize Başvuru Formu

Voucher

Başvuruda ibraz edilmesi gereken en önemli belgedir. Rusya Federasyonu tarafından onaylı, ıslak imzalı bir davetiyedir. Üzerinde belgenin tarihi ve seyahat tarihleri yer almalıdır.

-Pasaport

Vize bitiminden itibaren en az 6 ay boyunca geçerli olacak pasaport. Vizenin basılması için kullanılacak en az 2 boş sayfa.

-Biyometrik Fotoğraf

 2 adet beyaz arka fonlu (3,5 x 4,5 cm ölçülerinde güncel fotoğraf, son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.)

-Gidiş – Dönüş Uçak Bileti

-Otel Rezervasyonu

Rusya Vizesi Voucher Belgesi

Rusya vizesi için voucher belgesi vize başvurusu için gerekli en önemli belgelerden birisidir.

Bu belge Rusya’da bulunan bir acentenin ülkemizde bulunan anlaşmalı bir acenteye göndermesi ile  temin edilmektedir. Kısacası vize başvurusunda bulunabilmek için Voucher belgesini temin etmeniz ve, Türkiye’de bulunan anlaşmalı bir acente ile görüşmeniz gerekmektedir.

Voucher Rusya seyahati için zorunlu evraklardan biridir. Sonradan iptal edilmiş evrak ile başvurulması durumunda başvuru ret ile sonuçlandırılacaktır. Bu belge olmadan vize başvurusunda bulunmak mümkün değildir.

Vize başvurusu için evrakların konsolosluk şartlarına uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Aksi halde vize başvurusu ret ile sonuçlanacaktır. Vizenin olumsuz sonuçlanması durumunda verilen ücret iade edilmemektedir.

Rusya Vize Randevusu

Rusya vize randevusu vize başvurusunda bulunan kişi adına sisteme tanımlanan tarih ve saattir. Randevu gününde başvuru sahibi kişinin başvuru evrakları ile hazır olarak konsoloslukta bulunması gerekmektedir. Adına sisteme tanımlanmış randevusu bulunmayan kişilerin başvurusu alınmamaktadır. Randevu tarihine başvuru sahibi ile yapılan görüşmeler sonucunda karar verilmektedir. Randevu tarihi belirlenirken, konsolosluğun yoğunluğu ve seyahat planı göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

PCR Testi

Ülkemizde ve dünyada devam eden pandemi süreci nedeniyle Rusya’ya yapacak olduğunuz ziyaretlerden önce PCR testi yaptırmanız gerekmektedir. Vizesi olan kişilerin de Rusya’ya seyahat etmeden önce mutlaka Covid-19 testi yani PCR testi yaptırması gerekmektedir. 

Rusya’ya Türkiye’den seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının uçuşlarından 3 gün önce PCR testi yaptırmaları zorunludur. PCR testinin geçerlilik süresi 72 saat olup e-nabız üzerinden İngilizce tercümesinin çıktı olarak alınması gerekemektedir.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vizesine ortalama 5 iş gününde dönüş sağlanmaktadır. Rusya vize başvurularında yetkili merciler Rusya Büyükelçiliği ve Rusya Başkonsolosluğudur. Başvurular konsolosluk harcının yatırılmasından sonra değerlendirilmeye başlanmaktadır. Vize başvurularının sonuçlanma süresi başvurulan  vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak Rusya kısa süreli vize başvuruları 4 ila 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak süreler değişebilmektedir. 

Rusya Vize Ücreti Ne Kadar?

Rusya vize ücreti başvurulan vizenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Rusya vize ücreti nakit, kredi kartı, banka havalesi olarak yapılabilmektedir.  Rusya vizesinin reddedilmesi halinde vize ücretleri iade edilmemektedir. 

Rusya Vizesi İle İlgili Önemli Bilgiler

 • Rusya Konsolosluğu vizenin düzenlenmesinde ek evraklar talep edebilmektedir.
 • Rusya’dan davet eden kurum ve kuruluştan alınan Davetiye Mektubu’nun başvuru dosyasına eklenmesini zorunludur.
 • 10 yıldan eski pasaportlarla yapılmış olan başvurular geri çevrilmektedir.

Rusya vize başvurularında kişinin ret alma nedenleri şunlardır:

Rusya vize reddi almamanız için başlıca nedenler.

 • Başvurunun şartlara uygun yapılmaması ret sebebidir.
 • Seyahat amacının yanlış beyan edilmiş olması ret sebebidir.
 • Davet numarasının sahte olması vize ret gerekçesidir.
 • Gidiş- dönüş uçak biletlerinin, otel rezervasyonlarının, Voucher belgesinin iptal edilmiş olması ret sebebidir.
No Comments

Post A Comment