Sosyal Medya

İNGİLTERE VATANDAŞLIK | Vize Ofis
15751
post-template-default,single,single-post,postid-15751,single-format-standard,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-1
 

İNGİLTERE VATANDAŞLIK

pexels photo 6398582

İNGİLTERE VATANDAŞLIK

Doğumla Kazanılan İngiltere Vatandaşlığı

1983 yılına kadar İngiltere’de doğan herkes direkt olarak İngiliz vatandaşı sayılıyordu. Ancak çocuklarının İngiliz Vatandaşı olması için pek çok kişinin İngiltere topraklarında doğum yapmaya başlamasının yaygınlaşmasıyla İngiliz Hükümeti bu durumu engellemek için bir yasa çıkardı.

Çıkan yasaya göre; İngiltere’de doğan çocuğun İngiliz vatandaşı olabilmesi için mutlaka ebeveynlerinden birinin İngiliz Vatandaşı olması gerekmektedir. Evlilik dışı doğan çocuklarda ise annenin mutlaka İngiliz Vatandaşı olması zorunludur.

İngiltere Vatandaşlığı

İngiliz vatandaşı olmak isteyen bireyleri bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. İngiltere Vatandaşlık işlemleri için farklı başvuru türleri vardır.

Bunlar;

 • Çalışma Vizesi
 • Ankara Antlaşması
 • Aile Birleşimi

gibi konular üzerinden elde edebilmektedir.

Bu türlerin ortak özelliği 5 yıl süre ile İngiltere kalmak ve 450 günden daha fazla süre ülkeyi terk etmemiş olmak şartıdır.

Kişinin İngiliz Vatandaşlığı Başvuru Hakkı elde edebilmesi için yerine getirmesi gereken bazı temel şartlar aşağıdadır;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • En az 5 yıl süre ile İngiltere’de yaşamış olmak ve bu süre boyunca 450 günden daha fazla süre ülkeden ayrılmamış olmak.
 • Vatandaşlık başvurusunu takip eden önce yıl içerisinde oturum hakkına sahip olmak ve bu 1 yıl içerisinde 90 günden daha fazla bir süre ülkeyi terk etmemiş olmak
 • Sabıka kaydının olmaması.
 • İngilizce, İskoçca ve Gallerce dillerinden en az birini çok iyi derece biliyor olmak.

Ankara Antlaşması/ ECAA Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti 1963 yılında dönemin Pazar ortakları konumundaki Almanya, Fransa ve Bene lüks ülkeleri ile Ankara Antlaşması’na imza atmıştır. Türkiye’nin başkenti Ankara’da imzalanan antlaşma, taraf ülkelerin vatandaşlarına o dönemin kanun, yönetmelik ve uygulamalarının sağladığı hakları kullanma şansı vermektedir.   


ECAA ya da Ankara Antlaşması Vizesi, bu antlaşma çerçevesinde şekillenmiş olup, Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşması bulunan ülkelerin vatandaşlarına İngiltere Birleşik Krallığı’nda kendi işini kurma ve İngiltere’de yerleşik yaşama hakkı sağlayan vize tipidir.

Ankara Antlaşması Vizesi ile Hangi Haklar Kazanılır?

 • Ankara Antlaşması Vizesine sahip olan kişiler İngiltere Devleti’nde yerleşik yaşama hakkına sahip olur.
 • ECAA Ankara Antlaşması Vizesi kapsamında İngiltere’ye yerleşen kişiler bakmakla yükümlü oldukları kişileri yanlarında götürebilmektedir. Aile bireyleri İstedikleri bir alanda çalışabilir.
 • Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye yerleşen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları askerlik görevlerini 37 yaşına kadar erteleyebilir veya bedelli askerlik hakkından faydalanabilir.
 • İngiltere Birleşik Krallığı Ankara Antlaşması Vizesi sahibi kişilere, kendi vatandaşlarına sunduğu ücretsiz haklar,sağlık hakları gibi sosyal haklardan faydalanabilir.
 • ECAA Ankara Antlaşması Vizesi sahibi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları İngiltere’de kendi işini kurabilir veya orada devam eden bir işe girebilirler.
 • Ankara Antlaşması vizesinde stand- still (değiştirilemez) kuralı bulunmaktadır. Kısaca Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere Vatandaşlığı’na geçen ya da otum hakkı elde eden kişilere ilişkin uygulamalar herhangi bir şekilde veya koşulda değiştirilemez.

Ankara Antlaşması Vizesi ile İngiltere Vatandaşlığı Alınır mı?

Ankara Antlaşması Vizesi sahibi kişiler İngiltere’ye yerleştikten sonra başlangıçta 1 yıl devamında ise 3 olmak üzere toplam 4 yıl çalıştıktan sonra, süresiz oturum için başvuruda bulunabilirler. Süresiz oturum hakkı elde eden şahısların vize başvurusu sırasında beyan ettikleri işi yapma zorunluluğu yoktur. Ankara Antlaşması Vizesi sahipleri, İngiltere’ye yerleştikten 5 yıl sonra İngiltere Vatandaşlığı için başvuruda bulunabilir ve İngiliz Pasaportu alma hakkı kazanır.

ECAA- Ankara Antlaşması Vizesi Başvurusu

Ankara Antlaşması Vizesine başvuracak olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları başvurularını Türkiye’den ya da İngiltere’den gerçekleştirebilirler. 
Ankara Antlaşması Vizesi ile İngiltere Vatandaşlığı’na geçmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Türkiye’den yapacakları vize başvurularını, gerekli evrakları hazırladıktan sonra İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Ankara Büyükelçiliği ve ya İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile gerçekleştirebilirler.


Ankara Antlaşması Vizesi için başvuran kişiler red cevabı ile karşılaştıkları takdirde, İç İşleri Bakanlığı red gerekçelerini başvuru sahibi kişiye yazılı olarak bildirmek zorundadır. Başvuru sahibi red gerekçesine teslim aldığı tarihten itibaren 28 gün içerisinde itiraz edebilir.

Ankara Antlaşması Vizesi için gerekli Evraklar

 • Ankara Antlaşması, İngiltere Vizesi’ne başvuracak olan  Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları aşağıda belirtilen evrakların asıllarını ve noter onaylı İngilizce çevirilerini ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Ankara Antlaşması Vizesi için başvuran kişiler İngiltere’de yapmak istediği işin niteliği ve bu işteki kişisel pozisyonunun detaylarını açıklandığı bir iş planını sunmak zorundadır.
 • Vize için başvuran kişi, kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabilecek gelire sahip olduğunu gerçekçi ve gerekçeli olarak gösteren tahmini kazanç planlarını beyan etmelidir.
 • ECAA – Ankara Antlaşması vizesi için başvuran kişinin İngiltere’de yapacağı işi herhangi başka bir işte çalışmadan finanse edecek ekonomik yeterlilikte olduğunu kanıtlayan son 3 aylık banka hesap dökümlerinin orijinalleri ve kopyalarını sunmak zorundadır.
 • Ankara Antlaşması Vizesi için başvuran kişinin beyan ettiği işi yapacak yetkinliğe sahip olduğunu gösteren meslek ve eğitim belgelerinin orijinalleri ve kopyalarını sunmak zorundadır.
 • Şahıs devam eden bir işe katılacak ise, işin son 2 yıllık banka hesap dökümleri ile kişinin işe katılma gerekçelerini ifade etmek zorundadır.
 • Başvuru sahibi kişinin eğer iş satın alacak ise, satın alınacak işin son 2 yıllık banka hesap dökümlerini sunmak zorundadır.
No Comments

Post A Comment