Sosyal Medya

DUBAI VİZESİ NASIL ALINIR? | Vize Ofis
1237
post-template-default,single,single-post,postid-1237,single-format-standard,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-1
 

DUBAI VİZESİ NASIL ALINIR?

DUBAI VİZESİ NASIL ALINIR?

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan Abu Dabi ve Dubai emirliklerinde, umuma mahsus pasaport sahipleri için vize zorunluluğu vardır. Bunun yanı sıra; hizmet, yeşil ve diplomatik pasaport sahiplerinin bu ülkeye yaptıkları 90 günü aşmayan seyahatlerde vize şartı aranmaz.

Dubai vizesi nasıl alınır sorusuna “Birden çok yöntemle vize alınabilir” yanıtını vermek doğru olur. Her şeyden önce Dubai gezisine çıkan kişilerin ziyaret amaçlarına uygun vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Dubai vize başvurusunu yaparken vize türünü doğru seçmek, vize işlemini kolaylaştıracak birinci adımdır.

Dubai’de 3 Farklı Vize Türü

Dubai seyahati için 3 farklı vize uygulanmaktadır. Transit vize, kısa süreli turist vizesi ve uzun süreli turist vizesi olarak adlandırılan bu vizelerin alınması, yukarıda belirttiğimiz şekilde doğru tanımlandığında son derece kolaydır. Dubai üzerinden başka ülkelere seyahat etmeyi planlayanlar için uygulanan transit vizesi ile bu şehirde 96 saat konaklama hakkı tanınmaktadır ve bu sürenin uzatılması söz konusu değildir. Kısa süreli turist vizesi ise girişten itibaren en fazla 30 gün konaklama hakkı veren, çift ve tek giriş olarak uygulanan bir vize olup, bu vizenin de uzatılma şansı yoktur. Uzun süreli turist vizesi ise 90 güne kadar konaklama hakkı tanımaktadır.

Dubai vizesi başvuruları için izlenebilecek birden çok yöntem vardır. Birleşik Arap Emirlikler’inin İstanbul ya da Ankara’da bulunan Büyükelçilik ve Başkonsolosluğu’na şahsen başvurularak, seçilen hava yollarının aracılığı ile online başvuru mümkün olduğu gibi, bu ülkenin göçmenlik ofisi merkezini tercih ederek de başvuru yapılabilir.

Vize Ücretleri

En az 6 ay geçerliliği olan pasaport ve bu pasaportta kimlik bilgilerinin olduğu sayfanın renkli çıktısı ile eksiksiz doldurulmuş başvuru formu, vize isteyen kişi adına fatura ya da ikamet adresi ve başvuru ücreti, Dubai vizesi için gerekli belgelerdir. 96 saatlik vize başvuruları için 67 dolar, 30 günlük vize başvuruları için 184 dolar ve 90 günlük vize başvurusu için 464 dolar yatırılması gerekmektedir.

Dubai’ye giriş yapacak ziyaretçiler için bazı kısıtlamalar vardır. 18 yaş altı ziyaretçiler için aile izin belgesi şarttır. Bazı durumlarda evli kadınlar için evlilik cüzdanı istenir. İstenen evraklar eksiksiz olarak teslim edildiğinde en geç 3 gün içinde vize alınabiliyor. Bu ülkeden transit geçecek yolculardan ise vize istenmiyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Dubai’ye THY ile seyahat etmeyi düşünenler bu şirketin e-vize sayfasından, Emirates Hava Yolları ile gitmeyi planlayanlar ise bu hava yollarının yetkili kıldığı aracı kurumu VFS Global e-vize sayfasından gereken bilgi ve belgelere ulaşabilirler.

No Comments

Post A Comment