Sosyal Medya

DUBAİ VİZE İŞLEMLERİ | Vize Ofis
15714
post-template-default,single,single-post,postid-15714,single-format-standard,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-1
 

DUBAİ VİZE İŞLEMLERİ

pexels mohit marwaha 6328735 scaled

DUBAİ VİZE İŞLEMLERİ

Dubai Vize Başvurusu

Dubai’ye seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları ve Türkiye’de oturum iznine sahip yabancı pasaport sahipleri vize alarak Dubai’ye seyahat edebilmektedirler. Birleşik Arap Emirlikleri gri, siyah ve yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarından 90 günlük seyahatleri için  Dubai Vizesi istememektedir.  Dubai vize başvuruları elektronik olarak alınmaktadır. Başvuru işlemleri Dubai Göçmenlik ofisinden elektronik olarak yapıldığı için randevu alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Dubai vize başvurunda istenilen evraklar e-posta aracılığıyla gönderilerek online başvuru yapılmaktadır. Türk vatandaşlarının Dubai vize başvurusu işlemlerinde başvuruya şahsen gelme veya parmak izi verme zorunlulukları bulunmamaktadır. Dubai vize işlemleri resmi tatiller hariç 72 saat içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize başvurularının, güvenlik biriminde incelemeye alınması halinde vizenin çıkış süresi uzayabilmektedir. Dubai’ye seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları Dubai vize başvurusunu ikamet farkı olmaksızın Türkiye’nin her yerinden online yapabilmektedir. Vize başvurusu seyahat tarihinden en fazla 1 ay öncesinden en az 1 hafta öncesinde yapılabilmektedir. Vize onaylandıktan sonra 58 gün geçerlidir.

Türkiye’de oturum ya da çalışma izni olan yabancı pasaport sahibi kişiler, Dubai vize başvurusu yapmadan önce Dubai seyahati dönüş tarihinden itibaren pasaport ve oturum izinlerinin en az 6 ay geçerliliğinin olmasına dikkat etmelidir. Dubai vize başvuru işlemlerinde pasaportta ve kimlikte yazan ad ve soyadın aynı olması gereklidir. Ayrıca Pasaportta yazan ad ve soyadla, uçak biletinde yazan ad ve soyadın aynı olması gerekmektedir. 

Dubai’ye seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri Dubai’ye kısa süreli 30 gün çok girişli, Dubai uzun süreli 90 gün çok girişli ve Dubai 90 gün tek girişli vize başvurusunda bulunabilmektedirler. Dubai vize başvurusu sonuçlandıktan sonra vizenin çıkış tarihinden itibaren geçerliliği başlamış olup vizenin geçerliliği 58 gündür. Dubai turistik vize başvurusunda kalış süresi vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Dubai Online Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai Vizesi başvuruları, Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisi aracılığı ile yapılmaktadır. Göçmenlik Ofisi Cuma ve Cumartesi günleri tatildir vize başvurunuzda bu bilgiye dikkat etmelisiniz. Ayrıca Dubai vizesi için online başvuru yapacağınız saat dilimi de önemlidir. Online başvuru sistemi saat 09.00 ile 16.00 arasında hizmet vermektedir. Bu zaman dilimi dışında yapılan online vize başvuruları bir diğer iş gününe ertelenmektedir.

Turistik bir yer olan Dubai vize taleplerini çoğunlukla onaylanmaktadır. Geçmiş dönemlerde Birleşik Arap Emirlikleri ile sorun yaşamamış ve bir suça karışmamış olan kişilerin Dubai Vize başvuruları hızlı ve  olumlu olarak yanıtlanmaktadır. Dubai vizeleri ihtiyaçlara göre 3 ayrı başlık altında toplanmaktadır. Turistik vize, transit vize ve gemiz vizesi.

Turistik ziyaret amaçlı Dubai’ye yapılacak olan ziyaretlerde Dubai vizesi online başvuru formunu doldurmak gerekmektedir.

Online olarak yapılan başvuruda gerekli olan bilgiler form içerisinde yer almaktadır. Başvuru yapmadan önce almak istediğiniz vize türünü doğru belirlemeniz gerekmektedir. Vize türünün belirlenmesinin ardından istenilen evraklar temin edilip tarayıcı ile taratılıp online vize başvuru formu doldurulup online vize başvuru sistemine kayıt edilmesi gerekmektedir.

Konsolosluk tarafından istenilen evraklar vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Kısa süreli 90 günden az vize başvurularında renkli olarak taranmış kimlik, geçerliliği olan pasaport, vize işlemleri için bankaya yatırılmış banka dekontu gibi evraklar istenilmektedir. Uzun süreli 90 günden fazla vize başvuruları Dubai Göçmenlik Ofisi üzerinden yapılmaktadır. Türkiye’de oturum hakkı olan yabancı devletten bir kişiyseniz bu belgelere ek olarak oturum izni belgeniz gerekmektedir.

Dubai’de ticari faaliyet yapmak, ticari fuar seyahatleri, iş toplantıları, ticari araştırmalar ve anlaşmalar için yapılacak ziyaretlerde Dubai Ticari vize alınması zorunludur.

Dubai Ziyaret Vizesi, Dubai’de yaşayan akrabaları ziyaret etmek için alınması gereken diğer bir vize türüdür. Vize isteyen pek çok ülkede aile ziyaret vizesi başvurusu talep edilmektedir. Ancak bu durum Dubai için geçerli değildir. Aile ziyaret başvurusunda bulunmak isteyenler online vize başvurusu yaparak ziyaretlerini yapabilmektedir.

Turistik Dubai Vizesi

Turistik Dubai vizesi 4 farklı gruba ayrılmaktadır.

  • 30 günlük tek girişli Dubai vizesi: Kısa dönem vize türünden olan bu vizeye sahip olan kişiler, Dubai’de bir kere giriş yapma şartı ile 28 gün kalabilmektedirler.
  • 30 günlük çok girişli Dubai vizesi: Kısa dönem vize türünden olan bu vizeye başvuran kişilere 30 günlük seyahat hakkı verilir ve bu seyahat sırasında çoklu giriş hakkı tanınır.
  • 90 günlük tek girişli Dubai vizesi: Dubai’de en fazla 90 gün kalma hakkı verilen kişiler, ülkeye tek giriş yapabilmektedirler. Bu vize uzun dönem vize türlerinden birisidir. 90 günlük tek girişli vize başvurusu onaylanan kişilere 1 ay süre ile bekleme hakkı da tanınmaktadır.
  • 90 günlük çok girişli Dubai vizesi: 90 günlük kalma süresince çok giriş hakkı verilmektedir.

Dubai vizesinde verilen kalma süresini dolduran kişilerin vize süresi uzatılamaz. Yeni bir vize için Dubai’den çıkış yapması ve tekrar vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Transit Dubai Vizesi

Ülke fark etmeksizin herhangi bir ülkeye Dubai İnternational Havaalanı üzerinden, terminal 1 ya da terminal 3’e iniş yapan kişilerin transit Dubai vizesi almaları gerekmektedir. Vize sahibi, yeni uçuş saatini beklerken Dubai’yi gezmek istediğinde veya aktarmalı uçuş nedeni ile terminal değişikliği yaptığında transit Dubai vizesinden yararlanabilmektedir. Bu vize tek girişli olup 96 saat için verilmektedir.

Cruise Vizesi

Kalkışlı veya duraklı deniz yolculuklarında, Dubai’ye giriş yapabilmek için 30 günlük Dubai gemi vizesi alınması zorunludur.

Dubai Vizesi Gerekli Evraklar

Vize başvurusunda bulunmadan önce istenen  evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Belgelerde yanlış beyanda bulunulması durumunda başvuru direkt olarak reddedilmektedir.

-Pasaport

Pasaportta fotoğraf bulunan sayfanın renkli bir şekilde taranan görüntüsü istenmektedir. Ayrıca pasaportun en az 8 ay geçerlilik süresi olması zorunludur. Pasaportun yıpranmamış olmasına gerekmektedir.

-Fotoğraf

Vize için 1 tane fotoğraf istenmektedir.
Nüfus cüzdanının önlü ve arkalı fotokopisi

-Vize Başvuru Formu

Dubai vizesi için istenen diğer belgelerden birisi de vize başvuru formudur. Vize başvuru formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formunda yaşanacak yanlış veya eksik beyan halinde hazırlanan diğer evraklar doğru olsa bile işlemler tamamlanmaz.

-Rezervasyon Fotokopisi

Birleşik Arap Emirliklerinden alınan rezervasyonların tümü başvuru formunda yer almalıdır.

-Kimlik Fotokopisi ve Banka Dokümanları

Nüfus cüzdanın 2 adet fotokopisi ve son 3 aya ait olan güncel banka hesaplarının dokümanlarının başvuru dosyasında yer alması gerekmektedir.

-Çalışma Durum Belgesi

Kişinin çalışma durumunu gösteren belgelerin başvuru dosyasında yer alması gerekmektedir. İşçiler, memurlar, emekliler, öğrenciler için farklı belge talebinde bulunulmalıdır.

-Konaklama ve Ulaşım Belgeleri

Dubai’de nerede konaklayacağınıza dair konaklama belgeleri ve uçuş belgelerinin de başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.

-Teminatlı Seyahat Sigortası

Teminatlı seyahat sağlık sigortası başvuru dosyasında bulunması gereken diğer belgeler arasında yer almaktadır. Bu belgelerin yanında farklı belgeler de konsolosluklar tarafından istenebilmektedir.

Bu gibi durumlarda istenen belgelerin neler olduğuna dair bilgiler konsolosluktan öğrenilmektedir.

Dubai Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Dubai vizesi için istenen ücretin ödenmesiyle başvuru süreci başlamış olur. Eğer başvuru yapan kişi için güvenlik sorunu ile karşılaşılmaz ise en geç 48 saat içerisinde başvuru sonuçlanmaktadır.

Cuma ve Cumartesi günleri, Birleşik Arap Emirliklerinde tatil olduğu için ve Türkiye’de de Pazar günleri tatil olduğu için vize sonucu Pazartesi’ye kalmaktadır. Başvuru yapılırken buna dikkat etmek gerekmektedir.

Dubai Vize Ücreti Ne Kadar?

Dubai vizesinin 3 ayrı türü bulunmaktadır. Kendi içinde de farklı türlere sahip olan vizelerin fiyat aralığı da türüne göre değişmektedir. Alınan vizenin türüne ve süresine göre ücretlendirilmektedir.

Dubai Vizesi İle İlgili Önemli Bilgiler

Vize onaylandığı zaman 58 günlük bir geçerliliğe sahiptir. Yani Dubai vizesinin alınmasından sonra 58 gün içerisinde ülkeye giriş yapılması gerekmektedir. Aksi takdire vize iptal edilir. Dubai’ye giriş yaptıktan sonra ise 29 günlük bir konaklama izni verilmekte 29 gün sonunda Dubai’den ayrılma zorunluluğu bulunmaktadır.Süre sonunda hala ülkeden çıkış yapmamış olan kişilere 3000 ABD Doları para cezası uygulanmaktadır.

Dubai vize başvurularında kişinin ret alma nedenleri şunlardır:

Daha önceki Dubai seyahatinde kalış süresi aşılması halinde Dubai Göçmenlik Ofisi kişiyi kaçak olarak rapor eder ve bir sonraki vize başvurusunda ret alma olasılığı artar.

Dubai’de geçerli bir oturum izni bulunduğu halde Dubai vize başvurusu yapılması halinde Dubai Göçmenlik Ofisi oturumu sistemde gördüğü için vize başvurusunu ret olarak karar verir.

Geçerli bir Dubai vizesi varken yeni bir vize başvurusu yapılması durumunda vize başvurusu ret edilmektedir. Dubai vize başvurusu yapıldıktan sonra işlemde olan vize başvurusu üzerine yeniden bir vize başvurusu yapılması halinde her iki vize de ret olarak sonuçlanmaktadır.

Daha önceki Dubai seyahatindeki Dubai Göçmenlik Ofisi  vize çıkış kaşesini sistemde görmediği zaman da vize başvurusunu ret ile sonuçlanmaktadır. Dubai vizesi hangi nedenle olursa olsun reddedildiği takdirde vize başvurusu için ödenen ücret iade edilmemektedir.

Dubai’ye sadece anne ya da babası ile seyahat edecek olan 18 yaşından küçük çocuklardan Dubai’ye seyahat etmeyen kişi tarafından yurtdışına çıkmasına engel olmadığını beyan eden noter onaylı orijinal muvafakatname almaları gerekmektedir. Dubai’de pasaport kontrollerinde bu evrak talep edilmektedir.

25 yaşının altındaki bekâr kadınlar, aileleri olmadan Dubai seyahati yapacaklarsa ek soruşturmaya tabii tutulurlar. Türk vatandaşı olmasına rağmen doğum yeri Irak, Suriye, Lübnan, Filistin ve Yemen olan kişilerin vize işlemleri ek soruşturmaya tabii tutulur.

No Comments

Post A Comment