Sosyal Medya

Corona Virüsünün (COVID-19) Vize Başvurularına Etkisi | Vize Ofis
2136
post-template-default,single,single-post,postid-2136,single-format-standard,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-1
 

Corona Virüsünün (COVID-19) Vize Başvurularına Etkisi

Corona Pasaport

Corona Virüsünün (COVID-19) Vize Başvurularına Etkisi

Bu yazımızda sizlere Corona Virüsünün Elçilikte işlemdeki vize başvurularına etkilerini ve bu süreçten sonra yapılması gerekenleri bahsedeceğiz.

Bu konudan bahsederken vize danışmanlarımıza en çok sorulan sorular dikkate alınıp cevaplanacak ve sizleri bilgi kirliliğinden koruyacağız.Yazımızda Corona virüsü nedir yada ilk nerede çıktı gibi ilkokul araştırma ödevi tarzı konulara değil net olarak yaptığımız iş ile bağlantılı olarak vize başvurusuna etkisi ve aldığınız uçak bileti ve otel ödemelerinin iadeleri hakkında yapabileceklerinizden bahsedeceğiz.

 

Corona virüsü tüm Dünya’da toplumsal hayatı olumsuz etkilemektedir.

Ülkemizdeki tüm dış temsilciliklerdeki vize bölümleri ülkemizin koşulları gereği vize başvuru kabulünü kendi ülkelerindeki veya bizim ülkemizdeki yasaklardan dolayı durdurmak zorunda kalmışlardır.

Türkiye’den en çok ziyaretçinin gittiği Schengen ülkesi Almanya’yı baz alacak olursak diğer Schengen ülkelerininde aynı kararları aldığını varsayabiliriz. Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin aldığı karara göre 18 Mart itibariyle vize başvurularının durdurulmasına karar verilmiş olup 20 Nisan‘a kadar diğer 3. ülke vatandaşlarının Almanya’ya girişi yasaklanmıştır.Bu yasaklara daha sonra diğer Schengen ülkeleride uymuş olup en son Fransa ve Belçika vize başvuru alımını durdurmuştur.

Amerika ise Corona virüsü (Çin Virüsü) sebebi ile ilk olarak randevu tarihlerini ertelemiş Mart ve Nisan ayı vize randevularını iptal etmiş ve daha sonra ise başvuru kontenjanlarını düşürme kararı almıştır.Şuan için Mayıs ortalarına randevu vermektedir.

İngiltere Corona virüsü sebebi ile Salı ve Perşembe günleri başvuru kabul etmekte ve pasaport dağıtmaktadır,vize işlemleri durdurulmamıştır.

Diğer Tüm konsolosluklarda(Afrika – Arap ülkeleri) vize işlemleri durdurulmuştur, durdurulduğu açıklanmamış olmasa bile ülkemizdeki Seyahat Yasakları nedeni ile Yurtdışına çıkmanız mümkün değildir.Seyahat yasakları kalkana kadar bu konuda araştırma yapmanıza da gerek yoktur.

Schengen Vizelerindeki Corona Önlemleri

Schengen Vize işlemleri Konsolosluk Birimlerinde, Schengen sınırları yasası madde 14, 6’ya göre durdurulmuştur.

Elçiliklerin vize bölümleri ziyaretçilere kapanmıştır.

Sadece acil ve vize bölümünün belirlediği, aşagıda sıralanmış olan, istisnai şartlar altında başvuruları kabul edecektir.

 • Sağlık personeli ve araştırmacılar, hasta bakıcılar,
 • Sınır ötesi çalışanlar, mal taşımacılığında ve diğer gerekli sektörlerde çalışan personel,
 • Görevlerini icra ediyor olmaları durumunda, diplomatlar, uluslararası kuruluş çalışanları, askeri personel, insani yardım alanında çalışanlar,
 • Transit yolcuları,
 • çok istisnai durumlar.

 

 • Şimdiye kadar iletilen vize başvuruları işlem görmeye devam etmektedir.

  Vize verilme işlemleri, seyahat yasakları ortadan kalktığı tarihten itibaren başlatılacaktır. Schengen Vizesi (C) için gerekli görüldüğü durumlarda Vize bölümleri başvuru sahipleriyle irtibata geçecektir. Ulusal Vize (D) için ülkeye giriş yasağı kaldırılır kaldırılmaz lütfen kendiliğinizden hangi belgeleri teslim etmeniz gerektiğini buradan öğreniniz. Lütfen bu süreç içerisinde vizenizin durumunu öğrenmek icin bize ulaşmaya çalışmayınız.

 • Eğer başvuru sonucu geçerli bir vize aldıysanız konsolosluğun vize tarihiniz konusunda değişiklik yapma imkanı bulunmamaktadır. Yeniden vize başvurusunda bulunma hakkınız olacaktır.
 • Vizenizi kullanmamış olmanız yeni başvurunuzu olumsuz etkilemeyecektir.
 • Vize başvuru ve servis ücretleri işlem için ödenen ücretler olduklarından dolayı iade edilmeyecektir.
 • Avrupada bulunuyorsanız Türkiye’ye dönemediyseniz ve Schengen Vizenizin geçerlilik süresi yakında sona erecekse, ilk olarak e-posta yoluyla bulunduğunuz yerden sorumlu Yabancılar Dairesi’ne başvurarak ülkeden ayrılma sürenizin uzatılması talebinde bulunabilirsiniz.

 • Ulusal Vize (D Tipi Vize) ile bulunuyorsanız ve vizenizin geçerlilik süresi yakında sona erecekse, yazılı olarak veya e-posta yoluyla bulunduğunuz yerden sorumlu Yabancılar Dairesi’ne uzatma talebinde bulunabilirsiniz. Mevcut vizeniz, Yabancılar Dairesi tarafından uzatma ile ilgili karar verilinceye kadar otomatik olarak geçerli sayılacaktır.

 • Uzun süreli ikamet izniniz (vize değil) varsa ve 6 aydır aralıksız olarak yurt dışında (İkametiniz dışında) bulunuyorsanız, kural olarak ikamet izniniz iptal olur. İptalin önüne geçmek için, yurt dışındaki kalış süreniz 6 aya yaklaştığında, yazılı olarak veya e-posta yoluyla yetkili Yabancılar Dairesi’ne seyahat kısıtlamasının geçerli olduğu süre için ikamet izninizin uzatılması talebinde bulunabilirsiniz. Mevcut ikamet izniniz, Yabancılar Dairesi tarafından uzatma ile ilgili karar verilinceye kadar otomatik olarak geçerli sayılacaktır.

Kısaca özetleyecek olursak Corona virüs kapsamında gideceğiniz tarihler planlar geçtiği/iptal olduğu için vizeniz elçilik tarafından reddedilecek veya başvurunuz iptal edilecektir.

Yaptığınız ödemeler Başvuru ücreti olduğu için elçilikler geri iade etmeyeceklerdir.

Vizeye başvururken satın aldığınız Seyahat Sağlık Sigortasını Elçilikten size verilen vize reddi veya başvuru iptali yazısı ile iptal edebilirsiniz.

Uçak biletini önceden aldıysanız aldığınız siteden iptal edebilir tam iadesini isteyebilirsiniz.Biletinizi seyahat acentalarından temin ettiyseniz iade süreci biraz daha uzayabilir.

Otel iadeleri ise çok karışık bir konudur. Yurtdışındaki oteller genellikle aldıkları ücreti geri iade etmek istememektedirler. Bu konuda eğer çözüme ulaşamazsanız ve ödemenizi Kredi Kartı ile yaptıysanız Bankanız ile görüşüp kart işlem itirazı yapmanız en mantıklı çözüm olacaktır.

Sürecin ne zaman biteceği ise şuan belirsizdir ve Haziran ayına doğru Corona Virüs (Covid19) etkisinin biteceği düşünülmektedir.

Vize başvuru evraklarında değişiklik olup olmadığı hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte Avrupa Birliği tarafından gerekli çalışmalar yürütülmektedir.Bizim şahsi fikrimize göre ise pasaportlarda dahil birçok belge değişebilir insanların sağlık bilgilerininde ekleneceği bir sistem (Biyopasaport,Biyokimlik gibi) oluşturabilir.

Şimdilik Corona virüsünün vizelere etkisi hakkında söyleyeceklerimiz bundan ibaret olup soracağınız farklı sorular varsa bize info@vizeofis.com.tr veya info@freeworldtur.com adreslerimize iletmenizi önemle rica ederiz.

 

 

 

No Comments

Post A Comment