Sosyal Medya

Amerika Vizesi
1912
page-template-default,page,page-id-1912,page-parent,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-1
 

Amerika Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri göçmenlik yasasına uygun olarak Amerika vize türüne göre başvurularını kabul etmektedir. Amerika’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) da dahil olmak üzere, pasaport tipi ayrımı olmaksızın tüm pasaportların vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Amerika vize sürecinde vize mülakatı bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri vize uygulama türleri “göçmen vize ve “göçmen olmayan vize” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Göçmen olmayan vize türüne başvuruda bulunacak olan herkesin DS-160 formunu doldurması gerekmektedir.

Amerika vizesi almak için temel adımlar; öncelikle amacınıza uygun olan vize türü için gerekli evrakların hazırlanması, DS-160 başvuru formunun doldurulması, konsolosluktan vize randevusu alınması fotoğraf, parmak izi prosedürü ve vize mülakatıdır. İlk kez başvuruda bulunacak kişiler için Amerika vize randevusuna şahsen gitmeniz gerekmektedir.

Amerika vizeleri çoğunlukla 10 yıllık süreyle verilmektedir. Verilen bu süre 10 yıl boyunca Amerika’da kalabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Amerika’da kalış sürenizi kapıdaki gümrük memuru belirlenmektedir. Vize süreniz 10 yıllık olsa bile maksimum 6 ay sonra Amerika’dan ayrılmış olmanız beklenmektedir

Amerika Vizesi Türleri

Amerika vizesi türleri “Göçmen ‘’ ve “Göçmen Olmayan Vize” olmak üzere ikiye ayrılır.

Göçmen olmayan vize türleri Amerika’ya yapacağınız kısa süreli seyahatlerdir. Herhangi bir sebeple uzun süreli Amerika seyahatlerinizde veya oturum amacıyla yapacağınız seyahatlerde Göçmen Vize türlerinden birine başvurmanız gerekmektedir. Tüm başvuru türlerinizde bireysel olarak mülakata girmeniz gerekmektedir.

Amerika vize kategorileri başlıca şu şekildedir;

 • (A, G, NATO) Diplomatik ve Resmi Vizeler; 
 • (B) Amerika Turist vizesi ve Amerika İş, Turizm, Tıbbi Tedavi; 
 • (C) ABD’den Transit Geçiş; 
 • (D) Mürettebat Vizesi; 
 • (E1/E2) Tüccar / Yatırımcı Vizesi; 
 • (F/M) Akademik Eğitim veya Dil Öğrencisi / Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri; 
 • (J) Değişim Programı;
 • (H, L, O, P, Q, R) Geçici İşçi /Çalışma veya Staj Vizesi ve 
 • (I)Basın Mensubu ve Gazeteciler olarak farklılık göstermektedir.

*Amerika’ya turistik amaçlı seyahatlerinizde B-1/B-2-Ticari veya Ziyaret Amaçlı Ziyaretçi Vize tipine başvurmanız gerekmektedir.

Amerika DS 160 Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Amerika DS-160 formu üzerinde 50’ye yakın İngilizce soru bulunan bir formdur. Amerika tüm vize kategorileri için zorunlu olan DS-160 formunun eksiksiz şekilde İngilizce olarak doldurulması zorunludur. Amerika DS 160 formunda Türkçe karakter kullanılamaz. İsteğe bağlı bölümler boş bırakılabilirken, sizle ilgili olmayan bölümleri atlayabilirsiniz. DS 160 formunun doldurulma işlemleri sırasında kesinlikle gerçek bilgiler beyan edilmeli, eksik ve hatalı bilgiler verilmemelidir. Amerika DS-160 formunu vize randevu tarihinizden en az üç gün önce doldurmanız gerekmektedir.

Amerika Vize Randevusu

Gerekli evraklar doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra online ve İngilizce olarak DS 160 formunuzu doldurmanız gerekmektedir. DS160 formunu doldurduktan sonra son onay aşamasını geçtikten sonra online olarak konsolosluk başvuru ücretini ödemeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise randevu işlemine geçmelisiniz. Uygun olan gün için randevunuzu almalı ve randevu bilgilerinizin bulunduğu sayfanın çıktısı ile randevunuza gitmelisiniz. Her vize türü için parmak izi prosedürü uygulanmaktadır. Amerika vizesi randevu tarihleri Amerika Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Amerika’ya seyahatinizden önce vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 8 hafta öncesinden yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvuru yaptığınız vize türüne bağlı olarak bu süre değişmektedir. Fakat genel vize türlerindeki başvuruların sonuçlanma süresi 3 iş günüdür. Mülakata girdiğinizde konsolosluk yetkilileri vize sonucunuzu size söylemektedir. Ek belge talep edilmediği takdirde mülakat sonrası pasaportunuz 3 iş günü içinde başvuru formunda iletmiş olduğunuz PTT şubesine gönderilecektir. Ek belge taleplerinde vize süresi uzamaktadır

Amerika Vize Ücreti

Amerika vize ücreti seyahat türünüze göre değişiklik göstermektedir.

ABD Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport (Seyahatin Bitiş Tarihinden İtibaren En Az 6 Ay Süresi Olan)
 • Pasaport Fotokopisi 
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • DS 160 Vize Başvurumu Formu (Elektronik Ortamdan)
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi 
 • ​ABD Vize Başvurularında 50mm x50mm Olacak Şekilde Vesikalık Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)
 • Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu
 • Seyahat Masraflarına Dair Belgeler ​
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi 
 • Mesleki Belgeler
 • Finansal Belgeler

Green Card

‘Yasal Daimi Oturma İzni’ (Permanent Resident Card)  veya bilinen adıyla ‘Green Card’, kişinin ‘göçmen’ statüsünü onaylayan resmi belgedir.

Amerika Birleşik Devletleri her yıl  Green Card çekilişi ile 50.000 kişiye göçmen vizesi sunarak Amerika’ya göç eden insan nüfusunu ve nüfus sayısındaki çeşitliliği arttırmaya çalışmaktadır.

Çekiliş Amerikan Göçmen Bürosu tarafından düzenlenmekte ve çekilişin sonuçları sadece resmi web sitesi üzerinden açıklanmaktadır.

Green Card çekilişinde herkes eşit haklara sahiptir. Yapılan çekilişte şanslı kişiler bilgisayar ortamında dijital sistemle belirlenmektedir. Çekilişe katılmak için en az lise mezunu olmak ve  en az iki yıllık iş deneyiminin olması gerekmektedir.

Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika Birleşik Devletleri Green Card çekilişi için başvurular, her yıl Ekim ila Kasım ayları arasında Amerika Resmi Göçmen Bürosu web sitesinden yapılmaktadır. Çekiliş sonuçları çekiliş tarihini takip eden yıl içinde Mayıs ayında aynı resmi web sitesinden üzerinden açıklanmaktadır.

Green Card çekiliş başvurusunu dikkatli ve doğru bilgilerle yapmalısınız. Bilgilerinizi girdikten sonra size özel “Confirmation Number” oluşacaktır. Bu Confirmation Number’ı çekiliş sonucunu öğrenmek için kullanılmaktadır. Sistem sadece 1 kez giriş izni vermektedir. Bu yüzden bilgilerinizi tekrar düzenleme şansınız yoktur.

Amerika Vize Reddi

Amerika vize başvurunuzun değerlendirilmesi tamamen Amerika Konsolosluğunun inisiyatifindedir. Amerika vize reddi pek çok nedenden dolayı olabilmektedir. Fakat en çok karşılaşılan red nedeni seyahat sonrası ülkenize geri dönmeyeceğiniz kanaatidir. 

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

[vc_toggle]Toggle content goes here, click edit button to change this text.[/vc_toggle]
[vc_basic_grid post_type=”page” max_items=”10″ grid_id=”vc_gid:1576439703052-7c678a7a-e734-1″ taxonomies=”166, 114″]