Sosyal Medya

ABD VİZESİ NASIL ALINIR? | Vize Ofis
1118
post-template-default,single,single-post,postid-1118,single-format-standard,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-1
 

ABD VİZESİ NASIL ALINIR?

ABD VİZESİ NASIL ALINIR?

ABD vizesi, alınması en zor vizelerden bir tanesidir. Herkesin merak ettiği ve yaşamak istediği Amerika için vize süreci nasıl ilerliyor birlikte inceleyelim.

– Turist vizesi almak isteyenler için öncelik, sigortalı bir iş sahibi olmaktır. En az 1 yıl çalıştığınız sigortalı bir işinizin olması gerekmektedir.

– En az 5 senelik bir pasaportunuz olmalıdır. Kısa süreli pasaportlar vize görevlileri tarafından pek olumlu karşılanmamaktadır. 1 yıllık pasaportla ABD vizesi alma şansınız çok düşüktür.

– Hangi ülkelere gittiğiniz büyük önem taşımaktadır. Daha önce Suudi Arabistan, İran, Suriye gibi ülkelere seyahat ettiyseniz, Amerika vizesi alma olasılığınız çok düşük olacaktır. Eğer bu ülkelere giriş yaptıysanız yeni bir pasaport çıkarmanız gerekebilir.

-Diğer önemli bir husus pasaportunuzda Schengen vizesi olmasıdır. Daha önceden Schengen vizesi aldıysanız ve bir Avrupa ülkesine giriş yapmışsanız yine vize almanız çok kolaylaşacaktır. Eğer Schengen vizeniz bulunmuyorsa ABD vize randevunuzu almadan önce bir Schengen vizesi alın. Avrupa ülkelerine gidecek maddi durumunuz yoksa bile pasaportunuzda Schengen olması çok önemli bir avantajdır.

– Sizin veya ailenizin adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir. Eğer sabıka kaydınız varsa ya da aile bireyleri arasında önemli suçlara karışmış kimseler varsa Amerika vizesi alamazsınız.

– ABD konsolosluğunun sizden istediği evrakları eksiksiz olarak hazırlamalısınız. Ne kadar çok belge sunarsanız vize alma ihtimaliniz o kadar yükselir.

– Kendi iş yeriniz varsa ya da bir iş yerinde çalışıyorsanız mutlaka iş yerinden orada çalıştığınıza dair bir yazı alın. Sigorta ve maaş bodrolarınızı da evraklarınıza ekleyin. Banka hesabınızda formaliteden 2000-3000$ civarı bir para bulundurun ve banka hesap dökümünüzü de evraklarınıza ekleyin. Ya da bu miktarda bir parayı koyacak imkanınız yoksa bankamatikten yaptığınız para işlemlerini listeleyen bir belgeyi ekleyebilirsiniz.

– Evli ya da nişanlı olmanız, parmağınızda yüzük olması da yine çok önemli bir husustur. Konsolosluk sizin geriye döneceğinizi garanti altına almak ister. Bu yüzden de bu tür detaylara bakar. Yaşadığınız evin ya da aile bireylerinizin yaşadığı evin size ait olması da önemli bir etkendir. 1 yıldan daha kısa süredir bir evde yaşıyorsanız bu sorundur.

-Sizin üzerinizde bulunan mal, mülk tapuları ve ruhsatlar vize almanızı kolaylaştıracaktır. Kendi üzerinize kayıtlı mal ve mülklerin belgelerini de konsolosluk evraklarına ekleyin. Aile bireylerinizin üzerine olan belgeleri de ekleyebilirsiniz.

– Vize başvurusuna gitmeden önce gidiş ve dönüş biletlerinizi ayırtın ve çıktısını alın. Belgelere bunları mutlaka ekleyin. Asıl önem arz eden kısım, Amerika’ya neden gitmek istediğiniz sorusunun cevabıdır. Mesleğiniz ile ilgili bir seminer, kurs ya da toplantı ayarlayabilirsiniz. Bu tarz kurs, seminer ve toplantılara internet üzerinden kayıt yaptırabilir ve çıktısını alabilirsiniz.

– “Ben gezmeye gidiyorum” derseniz vize alamazsınız. ABD’ ye gelme sebebiniz iş ile ilgili ve geçici bir nedene bağlı olmalıdır.

-Konaklayacağınız mekanı ve ABD’ye ne kadar para ile geleceğinizi belirten belgeleri de unutmayın. Eğer bunlar bulunmuyorsa mutlaka çalıştığınız firmadan sizin Amerika’daki tüm masraflarınızı karşılayacağına dair bir formalite yazısı alın. Giriş ve çıkış tarihleri belli olacak şekilde kalacağınız otelin rezerve bilgilerini belgelerinize eklemelisiniz.

– Vize randevunuza şık giyinerek gidin. Belgeleri güzel şekilde sırasıyla dosyalayın. Heyecanlanmayın. Kendinize güvenin. Randevu sırasında size sorulan sorulara tereddüt etmeden emin cevaplar verin.

– 1 defa ret almanız durumunda tekrar ABD vizesi almanız oldukça zor duruma gelecektir. O yüzden hiçbir şeyi eksik yapmayın.

– Turist vizesi 10 yıllıktır. ABD vizenizin 10 senelik olması, orada 10 sene kalacağınız anlamına gelmez. Bu nedenle vizeyi alıp Amerika’ya geliyorsanız mutlaka dönüş biletiniz de olsun ve asla yasal olmayan bir şey taşımayın yanınızda. Giriş yaparken, görevlilere vize görevlisine sunduğunuz belgeleri sunun ve amacınızı belgelerde olduğu gibi anlatın. Ayrıca hiçbir şekilde Amerika’da çalışacağınıza dair hiçbir şey söylemeyin.

 

No Comments

Post A Comment